×

TDF: Francoz do zmage, Roglič v cilju s časom zmagovalca

Demare, zmaga v 18. etapi

Na štartu 18. etape dirke po Franciji, kjer je bila zmaga namenjena šprinterjem, je zmagal Francoz Arnaud Démare (Groupama - FDJ). Primož Roglič je cilj prečkal varno v glavnini skupaj z vodilnimi v skupnem seštevku na 42. mestu.

Na štartu etape je bil tudi Peter Sagan, ki je dan prej zaradi prevelike hitrosti pri spustu na ovinku kljub zaviranju le tega ni zvozil, ampak letel čez krmilo. Kot je opisal padec sam, je padel z ritjo padel na skalo in utrpel kar nekaj poškodb, precej je poškodovano desno stegno. Na srečo nič ni bilo zlomljeno, njegova ekipa Bora hansgrohe pa je po izjavah sodeč bila v dvomu, ali bo Sagan dan kasneje na štartu. V ekipi so danes zapisali:

"Boli, a ne bi bil svetovni kolesarski prvak, če ne bi sprejel izziva."

In do cilja je Sagan pozabil na bolečine. Etapo je končal na 8. mestu, na koncu pa mu je kljub odlični poziciji zmanjkalo moči za boj za stopničke.

Etapa od Trie-sur-Baïse do Pauja ob vzožju Pirinejev je bila dolga 171 kilometrov. Prečkati so morali dva gorska cilja 4. kategorije.

V daljšem pobegu je bila skupina petih kolesarjev. Niki Terpstra (Quick-Step), Thomas Boudat (Direct Energie), Matthew Hayman (Mitchelton-Scott), Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) in Luke Durbridge (Mitchelton-Scott) so bili 16,5 kilometrov pred ciljem pričakovano ujeti in začeli so se formirati šprinterski vlaki. V ospredju je tempo diktirala ekipa Groupama – FDJ, 6 kilometrov pred ciljem pa je vodstvo prevzela ekipa Bora hansgrohe. Sledila je tudi ekipa Sky.

V finalnem šprintu je bil najmočnejši Démare, ki pa je zaradi prerivanja z Laportom v ciljni ravnini moral na razglasitev malo počakati. Sprememb ni bilo.Drugi je bil Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits) in tretji Alexander Kristoff (UAE). Najbolj borbeni kolesar etape je bil tokrat Luke Durbridge, ki bo v petkovi etapi nosil rdečo številko.

V skupnem seštevku ni prišlo do presenečenj, Primož Roglič je še vedno na 4. mestu.

Kolesarje jutri čaka še zadnja gorska etapa, v soboto pa verjetno najbolj odločilna, posamični kronometer, ki lahko premeša vodilne pozicije.

Objavljeno: 26.07.2018