Moje prijave (0)
×

TDF: Kdo so bili favoriti pred dirko po Franciji

@Rogla
Pred dirko po Franciji je zaokrožilo nekaj seznamov kolesarjev, ki naj bi krojili 105. izvedbo dirke po Franciji. Med njimi ni bilo Primoža Rogliča, kljub temu, da smo ga Slovenci šteli med favorite za vsaj eno etapno zmago, vedeli pa smo, da na dirko odhaja odlično pripravljen, kar je dokazal tudi z zmago na dirki Po Sloveniji. Tam je o pričakovanjih povedal:

»Vsi želijo vsaj eno etapno zmago, če ne več. Lani sem pokazal, da lahko. Vendar, bodimo realni, šel bom dan po dan. Najprej se moram optimalno pripravit na sam Tour, potem bomo videli, kako se bo razpletlo.«

In razpletlo se je sanjsko. Četrto mesto v skupnem seštevku na dirki vseh dirk, že 105. izvedbi Tour de France, ki se je udeležil drugič v njegovi kratki profesionalni kolesarski karieri. Sicer ga čaka še zadnja, 116 kilometrska etapa s ciljem na Elizejskih poljanah, ki pa ne bo vplivala na končni vrstni red.

Kdo pa je bil v ožjem izboru favoritov?

Pričakovano so lestvico zasedali prvo, drugo in tretje uvrščeni na dirki po Franciji leta 2017, Britanec Chris Froome, Kolumbijec Rigoberto Uran in Francoz Romain Bardet. Froome sicer ni ubranil petega naslova najhitrejšega, a bo dirko končal na 3. mestu. Uran je v 11. etapi padel in poškodbe so bile prehude, da bi dirko nadaljeval.

Med šprinterji je sloves najhitrejšega upravičil Slovak Peter Sagan, ki bo zeleno majico, že šesto, ponovno oblekel v Parizu. Kolumbijec Fernando Gaviria je res osvojil dve etapni zmagi, eno drugo in eno tretje mesto, a je bil zaradi prerivanja z Greiplom v 8. etapi kaznovan in zelena majica ni bila več dosegljiva. Etapa s ciljem v Alpe d'Huez je bila zanj pretežka in Gaviria se je z dirke po Franciji poslovil. Britanec Mark Cavendish v letošnjem letu ni uspel narediti rezultata, ki ga je verjetno pričakoval tudi sam. Dosegel je eno 8. in eno 10. mesto, za kaj več pa ni imel moči. Dirko je končal po 11. etapi.

Kolumbijec Nairo Quintana je osvojil eno etapo in v skupnem seštevku zaključuje prvo deseterico. Verjetno je s svojo vožnjo zadovoljen, so pa pred dirko zanj napovedali, da lahko poseže v boj za odličja.

Nesrečnika, ki dirke nista končala zaradi poškodb, sta Avstralec Richie Porte in Italijan Vincenzo Nibali. Oba sta sodila v sam vrh favoritov, vendar se je Porte že drugič zapored moral z dirke po Franciji posloviti po deveti etapi, tokrat zaradi zlomljene ključnice. Sicer je na stopničkah stal v tretji etapi, ko je ekipa slavila zmago v ekipnem kronometru. Nibali pa se je tudi po zaslugi Kristijana Korena bližal vrhu, skupno je bil na 4. mestu, a je v 12. etapi zaradi neprevidnega navijača padel iz se z dirke poslovil z zlomljenim vretencem.

Pričakovanj pa prav tako ni upravičil Adam Yates, na katerega so stavili v ekipi Mitchelton-Scott. Najvišje zmagi se je približal v 16. etapi, ko je bil 3.

Pričakovano pa nihče ni stavil na Gerainta Thomasa, ki je bil v ekipi Sky določen za Froomovega pomočnika in se o prevzemu mesta kapetana pač ni špekuliralo.

Objavljeno: 29.07.2018