×

EP Glasgow: Mohorič zamudil beg, zmaga Italijana

Slovenska reprezentanca

Slovenci na evropskem prvenstvu v Glasgowu niso ponovili ali izboljšali petega mesta iz Herninga, ki ga je Luka Mezgec osvojil lansko leto. V šprintu manjše skupine je bil najmočnejši Italijan Matteo Trentin, Matej Mohorič je dirko kot edini Slovenec zaključil na 16. mestu.

Na Evropskem prvenstvu v Glasgowu so pod vodstvom selektorja Andreja Hauptmana v dresu slovenske reprezentance nastopili Luka Pibernik, Rok Korošec, Marko Kump, Matej Mohorič in Luka Mezgec. Pomerili so se na 14,4 kilometrskem krogu po Glasgowu na zelo zahtevni trasi, ki so jo krojile ozke ceste in kratki tehnični vzponi ter ostri ovinki, ki so bili usodni tudi za nekaj naših kolesarjev. Skupno so prevozili dobrih 230 kilometrov. Poleg tega je kolesarje v prvi polovici dirke oviral dež, ki je ceste ponovno pomočil v zadnjih 20. kilometrih dirke.

Mezgec se je dirke zelo veselil, a je zaradi padca dobrih 70 kilometrov pred ciljem odstopil. Po 130 kilometrih dirke je sicer prvi odstopil Božič zaradi težav z menjalnikom, prav tako pa se je zaradi padca z dirke poslovil Pibernik.

Zaradi slabega počutja je dirko predčasno končal tudi prvi favorit Slovak Peter Sagan. Že pred dirko je povedal, da je bolan, kljub temu se je pojavil na štartni črti. Vsekakor si je želel po zmagi na svetovnem prvenstvu ponoviti osvojitev naslova evropskega prvaka iz 2016. Tudi trasa svetovnega prvenstva mu ni najbolj pisana na kožo, ali bo po letu 2011 prvič oblekel klubski dres brez mavrične oznake, pa bomo videli konec septembra.

67 kilometrov pred ciljem je Mohoriču, ki je ostal brez pomoči reprezentančne ekipe, sicer iz glavnine uspelo ujeti skupino ubežnikov, vendar je kasneje prepozno odreagiral na napad in ubežniki so mu ušli.

V zadnjih dveh krogih je v pobegu ostalo 10 kolesarjev, ki so si pridobili 3 minute prednosti pred glavnino. V glavnini je bil poleg Grega Van Avermaeata in Elie Vivianija tudi Matej Mohorič, vendar v glavnini ni bilo interesa po lovljenju ubežnikov. Tako je bilo videti, da se bo za zmago pomerilo 10 kolesarjev v ospredju. Slabih deset kilometrov pred ciljem pa je prišlo do padca ubežne skupine, v ospredju jih je ostalo le pet. V prednosti sta bila Italijana Matteo Trentin in Davide Cimolai, ki je napadel, a je bil napad nevtraliziran. Pred finalnim šprintom so čelo dirke ujeli tudi Belgijec Xandro Meurisse, Švicar Michael Albasini in Francoz Pierre-Luc Perichon.

V šprintu osmih kolesarjev je zmagal Italijan Matteo Trentin. Drugi je bil Nizozemec Mathieu van der Poel, tretji pa Belgijec Wout van Aert.

Razen Mohoriča dirke ni končal noben Slovenec.

Objavljeno: 12.08.2018