×

Po Sloveniji: v prvi etapi najhitrejši Nemec

Po Sloveniji
Za kolesarji 26. izvedbe dirke Po Sloveniji je prva etapa, dolga 171 kilometrov. Zmago je v ciljnem šprintu osvojil Nemec Pascal Ackermann (Bora Hansgrohe).

V prvi deseterici sta končala dva Slovenca, Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) na 4. mestu in Grega Bole (Bahrain Merida) na 7. mestu.

129 kolesarjev je v zaprti vožnji štartalo iz Kongresnega trga v središču prestolnice, na cilju pa so jih pričakali v Rogaški Slatini. Pričakovano so se za zmago pomerili šprinterji.

Etapa je bila že kmalu po štartu precej hitra, bilo pa je tudi nekaj poskusov pobega. Ta je uspel Slovencem Aljažu Jarcu (Adria Mobil), Alešu Pirihu (Slovenija) in Maticu Grošlju (Ljubljana Gusto Santic), ki je osvojil prvi gorski cilj. Ubežniki so si priborili nekaj več kot štiri minute prednosti, potem pa je glavnina pot taktirko ekipe Dimension Data pospešila tempo.

Ubežniki so po slabih 75 kilometrih vožnje osvojili še leteči cilj, prvi je bil Aljaž Jarc. Pirih tempa ubežnikov ni zmogel in je počakal glavnino, dvojici pa je uspelo še pobrati točke na gorskem cilju tretje kategorije na Planini, kamor pa nista prišla več skupaj. V ospredju ostal le kolesar Adrie Mobil.  Drugi je bil Grošelj, tretje mesto pa je osvojil njegov ekipni kolega Avstralec Benjamin Hill.

Jarc je ostal v vodstvu, vendar se je prednost pred glavnino zmanjšala na minuto in 20 sekund. Vendar je zaradi očitno zahtevnega vzpona glavnina razpadla na dva dela. Na spustu je v ospredju ostala skupina 11. kolesarjev, med katerimi je bil Jarc kot edini Slovenec.

Leteči cilj v Podčetrtku je osvojil član UAE Team Emirates Italijan Diego Ulissi, ki je bil 17 kilometrov do cilja del šesterice vodilnih, med katerimi pa ni bilo več Aljaža Jarca. Vendar pa so se pričakovano v boj za zmago podali tudi šprinterji, med katerima sta bila Nemec Pascal Ackermann (Bora hansgrohe) in Avstrijec Lucas Hamilton (Michelton-Scott). V ciljnem šprintu je bil najhitrejši Ackermann.

Takoj za prvo deseterico je dirko končal Marko Kump (Adria Mobil). 13. mesto je osvojil Andi Bajc (Felbermayr), Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je bil 17., Jan Polanc (UAE  Team Emirates) pa 20. Vsi so v cilj prišli v času zmagovalca.

Letos na dirki ni lanskega zmagovalca Primoža Rogliča (Jumbo-Visma), zato je eden glavnih favoritov za končno zmago odlično pripravljeni Tadej Pogačar (UAE Team Emirates).

Pred kolesarji so še štiri etape, s kraljevsko, ki bo na sporedu v soboto. V drugi etapi pa se bodo pomerili od Maribora do Celja.

Objavljeno: 19.06.2019