×

Za mladinci na SP že nastop v vožnji na čas, zmagovalca presenetila kljub težavam na progi

Mladinke SP Yorkshire
​Foto: KZS

Na svetovnem prvenstvu v Yorkshiru so se v ponedeljek v vožnji na čas pomerile mladinke in mladinci. Slovenski predstavniki so solidno zastopali Slovenijo, najboljša sta bila Nika Jančič na 24. mestu in Boštjan Murn na 32. mestu.

V dopoldanskem času so se na traso, dolgo 13,7 kilometrov, najprej podale mladinke. Izmed 50-ih tekmovalk je svetovna prvakinja postala Rusinja Aigul Gareeva, ki je traso kljub temu, da jo v ovinku zgrešila smer, prevozila v 22:16 minutah.

Nizozemka Shirin van Anrooij je za njo zaostala za 4 sekunde in osvojila srebrno medaljo. Bron pa je osvojila domača tekmovalka, Britanka Elynor Bäckstedt z zaostankom 11 sekund. Nika Jančič je na 24. mestu za zmagovalko zaostala za minuto in 34 sekund. O vožnji je povedala:

»Letos imam že več izkušenj, tudi dirkala sem letošnjo sezono več. S tega vidika je bilo lažje. Je pa res, da je bila letos trasa drugačna, bolj tehnično zahtevna, vseeno mi je bolj ustrezala kot lani. Bolje sem tudi psihično pripravljena z manj treme. Iz tehničnega vidika so bili najbolj zahtevni ovinki in spusti. Tam moraš biti res pozoren, da ne pristaneš v kakšni ograji. Načrtno se nisem pripravljala za vožnjo na čas. Trenirala sem za cestno vožnjo in sem zadovoljna z rezultatom.«

Zaostanek leto mlajše Ane Ahačič je bil nekoliko višji. Zaostala je za tri minute in 52 sekund, kar je bilo dovolj za 49. mesto. Po opravljeni vožnji na čas je povedala:

»Proga je bila zelo težka, zelo zahtevna, tehnična, ves čas je bilo gor dol. V klanec me je nekoliko zmanjkalo. Pričakovanja niso bila velika, sem tudi leto mlajša od ostalih in sem prišla po nove izkušnje. Bila sem že na evropskem prvenstvu. Proga je tu precej težja kot na Nizozemskem, saj je bila tam čisto ravninska in daljša. Tu je proga krajša, kar mi je bolj všeč in ni vetra, tam je stalno pihalo.«

Zahtevna trasa je povzročala težave:

Popoldan se je na 27,6 kilometrski trasi pomerilo še 63 mladincev. Svetovni prvak je kljub tehničnim težavam in menjavi kolesa, kjer je zgubil nekaj sekund, postal Italijan Antonio Tiberi. Vozil je 38 minut in 28 sekund.

Srebro so ponovno osvojili Nizozemci. Enzo Leijnse je za zmagovalcem zaostal za 8 sekund, bron pa je z zaostankom 13 sekund osvojil Nemec Marco Brenner.

Boštjan Murn je z zaostankom 2:59 minut postavil 32. čas kronometra.

»Proga je zelo tehnično zahtevna, kar mi je ustrezalo. So kakšni klanci, ki smo jih dali čez, ker smo v dobri formi, samo tudi dobro odpeljali kronometer. Noge so bile dobre, počutje je bilo dobro. Tu v Angliji je ves čas proga gor dol in je zelo težko in bomo videli kako bo tudi na cestni dirki. Prvi krog sem malo prihranil moči za drugi krog. V drugem krogu sem dal vse od sebe.«

Gal Glivar je bil 37. z zaostankom 3:20 minute.

»Dal sem 110 procentov, vse, kar sem mogel. V zadnjih kilometrih me je malo zmanjkalo. To je moje prvo svetovno prvenstvo. Prva dirka je za mano. Sedaj sem osredotočen na četrtkovo cestno dirko in da tam pokažemo svoje. Proga je bila zelo tehnična, veliko kombinacijskih ovinkov. Moral si biti skoncentriran. Ni bilo veliko časa za počitek. Sem zadovoljen, dal sem vse od sebe. Res pa je, da nismo specialisti za kronometer v mladinskih vrstah.«

Kaj pa je o prikazanem meni selektor mladincev Andrej Cimprič:

»Prvi vtis je, da sta fanta danes presegla same sebe, glede na letošnjo sezono. Potrebno je vedeti, da zaostajamo za najboljšimi. Vožnja in časi so pokazali, da sta se danes presegla. Kar se tega tiče, vse pohvale. Gal Glivar ni imel optimalne priprave v zadnjem mesecu, kajti 25. avgusta se je pri padcu poškodoval in je moral dva tedna mirovati.
Če želimo biti v koraku s konkurenco, potem se je potrebno posvetiti tudi kronometru. Problemi so z opremo, kajti kolesa so v klubih omejena. Prioriteta so članske dirke, če je kolo prosto, ga uporabljajo tudi mladinci. Tu imamo kar velik handicap. Pred leti, ko smo bili blizu, smo se uvrščali v deseterico. Vendar sta takratna kronometrista Čemažar in Primožič imela svoji kolesi in to se je veliko poznalo, saj je treba trenirati na njem celo leto.«

Objavljeno: 23.09.2019