×

Mlajši mladinci na Češkem z drugim mestom Bastiana Petriča v etapi in z nekaj smole

Bastian Petrič

Reprezentanca Slovenije v kategoriji mlajših mladincev je od petka do nedelje nastopila na mednarodni etapni dirki 47. ZMN tour v okolici Jevička na Češkem. Na štartu je bilo 167 kolesarjev iz petnajstih držav. Slovensko reprezentanco so zastopali Bastian Petrič, Bor Ebner, Žan Lopatič, Mai Prevejšek, Nik Muršec, Lovro Rant, Bor Berlak in Gal Stare.

Prolog in prva etapa

V petek so se dopoldan pomerili v prologu dolžine 1,6 kilometra in popoldan še etapo v dolžini 80 kilometrov. Prolog po ulicah Jevička je najbolje odpeljal reprezentant Poljske Legiec s časom 1:42 min. Najboljši Slovenec je bil z zaostankom šestih sekund Žan Lopatič na 16. mestu. Berlak je osvojil 25. mesto, Prevejšek 28., Petrič 38., Ebner 55., Stare59., Muršec 65. in Rant 75.

Prolog

Druga etapa

Popoldan je kolesarje čakala 80 kilometrov dolga etapa s kar štirimi kategoriziranimi vzponi, med drugim so morali premagati tudi 3 kilometrski vzpon na Hartinkov. Že kmalu po štartu je šel v beg kolesar Švedske Reinhold, ki si je uspel prevoziti tudi že več kot tri minute prednosti. Zmagal je na treh gorskih ciljih in enem letečem. Prav na predzadnjem gorskem cilju mu je bila že tik za petami skupina 14. kolesarjev, ki ga je na spustu tudi ujela. V zadnjih 40 kilometrih se je izoblikovala skupina 80 kolesarjev, med katerimi so bili Petrič, Berlak, Muršec, Stare in Rant. Zaradi padca je v ozadju ostal Ebner, zaradi trebušnih težav pa Lopatič. 20 kilometrov pred ciljem je napadel Nemec Winter, za njim se je v beg podal še Norvežan Haugetun in Poljak Wlodarski. V takem vrstnem redu so nato prečkali tudi cilj. V skupini ni bilo večjega interesa za lovljenje ubežnikov, zato si je Nemec hitro privozil minuto pred Norvežanom, dve minuti pred Poljakom in še dodatno minuto pred skupino. Za konec je kolesarje čakal še 2 kilometra dolg zaključni vzpon, v zadnjih dvesto metrih z naklonino 18 odstotkov. Od Slovencev je bil na koncu najboljši Petrič na 32. mestu (+3:02min), 52. Muršec, 53. Rant, 62. Stare (vsi +3:38), 94. Prevejšek, 106. Berlak, 112. Ebner. Lopatič OTL

Tretja in četrta etapa

Tudi drugi dan sta kolesarje čakali dve etapi. Na dopoldanski v dolžini 23 kilometrov je za težavnost poskrbelo še deževno vreme, klub temu pa reprezentantov to ni zmotilo in so tradicionalno nadaljevali z dobrimi uvrstitvami na tej etapi. V šprintu skupine se je z drugim mestom izkazal Bastian Petrič, zmagal pa je kolesar avstrijske reprezentance, Fugger. Od naših sta v prvi skupini končala še 36. Prevejšek in 58. Rant, ostali pa so nekoliko zaostali. Obilico smole sta imela Stare in Muršec, ki sta dva kilometra pred ciljem padla. Stare si je zlomil ključnico, Muršec pa je lahko prišel do cilja. Petrič je po zaslugi odbitnih sekund napredoval na 8. mesto v skupnem seštevku.

Tretja etapa

Kraljevska etapa

Popoldan je kolesarje čakala še kraljevska etapa s kar petimi gorskimi cilji in preko 1300 višinskih metrov. Že od starta so se vrstili številni poskusi pobegov, vendar pa do zadnjega gorskega cilja ni prišlo do večje selekcije. Na vrhu zadnjega gorskega cilja je napadel kolesar Danske Andersen, ki pa si ni prevozil večje prednosti pred skupino 23 kolesarjev, ki se je izoblikovala po zadnjem gorskem cilju. Tri kilometre pred ciljem sta se v lov za ubežnikom podala Poljak Lyzwa in Belgijec Knaepen. Danec Andresen je vse do cilja uspel obdržati prednost dvajsetih sekund, Poljak in Belgijec pa sta v cilj prišla  5 sekund pred skupino. V tej smo imeli dva kolesarja, na koncu se je v ciljnem šprintu izkazal Bor Berlak, ki je zasedel 6. mesto, Petrič pa je bil 14. Tudi v tej etapi smo imeli obilico smole, saj je grdo padel Lovro Rant, ki pa je kljub številnim odrgninami in zlomljenemu zobu nadaljeval. Prevejšek in Muršec sta etapo končala v drugi skupini na 36. in 37. mestu. Pred zadnjo etapo je bil v skupnem seštevku naš najboljši Bastian Petrič na 7.mestu. V skupnem seštevku pa je z več kot minuto prednosti v vodstvu ostal Nemec Winter.

Šesta etapa

V nedeljo je kolesarje čakala še zadnja etapa in sicer 15,5 kilometrov dolg kronometer, kjer pa je vodilni Nemec Zeno Levi Winter z zmago ubranil in še povečal prednost v skupnem seštevku. Izjemno so kronometer odpeljali tudi kolesarji Poljske, saj so zasedli drugo, tretje, četrto in deveto mesto. Bastian Petrič je bil naš najboljši na 35.mestu z zaostankom +1:37 minute. 62. Muršec (+2:16min), 83. Rant (+2:51), 86. Berlak (+2:54), 113. Prevejšek (+3:29).

Slovenska mladinska reprezentanca

Skupni seštevek

V skupnem seštevku je slavil Nemec Winter (5:15:54), drugi je bil Poljak Wlodarski (+2:31min), 3. Danec Andersen (+3:05min), 4. Norvežan Haugetun (+3:15), 5.Belgijec Knaepe (+3:27).

Bastian Petrič je po nekoliko slabši vožnji na čas nazadoval na končno 14. mesto (+ 4:47min). Uvrstitve ostalih članov slovenske reprezentance: 48. Muršec (9:19min), 53. Berlak (+11:02), 59. Prevejšek (+11:30) in 103. Rant (+31:05).

V skupnem seštevku mladih kolesarjev (letnika 2008) je slavil Norvežan Haugetun, Muršec je zasedel 6.mesto, Prevejšek pa 10. Dirko je uspelo zaključiti 156 kolesarjem.

V ekipni uvrstitvi so zmagali kolesarji Poljske, slovenska reprezentanca je med 29. ekipami zasedla 10. mesto.

Fotografije: Miha Koncilija

Objavljeno: 07.05.2023

Vir/avtor: Miha Koncilija

Vir: Miha Koncilija