×

Tour: izjemen boj bele in rumene majice, zmaga Rodrigueza

Zajem zaslona TDF

14. etapa dirke po Franciji in prva alpska etapa je pričakovano prinesla boj za točke v skupnem seštevku. Prvo etapno zmago na tritedenski dirki v karieri je osvojil Španec Carlos Rodríguez (INEOS Grenadiers) in se povzpel na tretje mesto v skupnem seštevku. Tadej Pogačar (UAE Emirates) je osvojil drugo mesto, Jonas Vingegaard (Jumbo Visma) je v cilj prišel tik za slovenskim favoritom. Z osvojenimi bonifikacijskimi sekundami ima 10 sekund prednosti pred Pogačarjem.

Etapa se je pričela s padcem večje skupine kolesarjev, kar nekaj jih zaradi poškodb odstopilo, zato je bila dirka za nekaj časa nevtralizirana. Odstopili so Romain Bardet (DSM – Firmenich), Louis Meintjes (Intermarché - Circus – Wanty) zaradi zloma ključnice, James Shaw (EF Education-EasyPost), Esteban Chaves (EF Education-EasyPost), Antonio Pedrero (Movistar), Ramon Sinkeldam (Alpecin-Deceuninck) in Ruben Guerreiro (Movistar).

151,8 kilometra dolga etapa s petimi kategoriziranimi vzponi, kot zadnji jih je čakal prelaz ekstra kategorije Joux Plane in nato spust do cilja v Morzine, so kolesarji prevozili 4.100 višinskih metrov. Pričakovano je tempo v glavnini navila ekipa Jumbo Visma in poskrbela za hudo selekcijo. Ubežna skupina, v kateri je bilo 20 močnih kolesarjev se je kasneje razredčila, je bila ujeta in 40 kilometrov pred ciljem so bili v ospredju le najmočnejši.

UAE dvignil tempo vodilne skupine

23 kilometrov pred ciljem na zaključnem vzponu je Rafal Majka (UAE Emirates) od Jumbo Visme prevzel diktiranje tempa vodilne skupine. Ob rumeni majici je za nekaj časa ostal le Sep Kuss, a iz ozadja se je vrnil Wout van Aert in odgovoril na izzivanje Majke. Navil je tempo skupine, pri čemer je odpadel Majka, kasneje tudi Aert. 20 kilometrov pred ciljem so vodilno skupino sestavljali Sepp Kuss, Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar, Adam Yates, Carlos Rodríguez, Jai Hindley in Felix Gall.

Pogačarjev napad

Zahteven prelaz je že večkrat poskrbel za spremembe v skupnem seštevku. Na vrhu in na cilju so bile na voljo bonifikacijske sekunde. Štiri kilometre in pol pred vrhom zaključnega vzpona je tempo ob dogovoru s Pogačarjem navil Adam Yates, sledil jima je lahko le Vingegaard. 3,5 km pred ciljem je napadel Pogačar, Danec mu je sledil z nekaj sekundami razlike, a ga 1,5 km pred vrhom ujel. Dvojica se je skoraj povsem ustavila in se pripravila na boj za bonifikacijske sekunde.

Motoristi povzročili zmedo na vzponu

Ponovno je napadel Pogačar, a so mu pospeševanje preprečili motoristi, ki so bili preblizu vodilne dvojice. Nekaj metrov pred vrhom je pospešil Vingegaard in si privozil 3 bonifikacijske sekunde. Iz ozadja sta se do dvojice poskušala prebiti Yates in Rodríguez, a so ju ponovno ovirali motoristi. To jima je uspelo tik pred spustom, Rodriguez je bil z napadom vse bližje tretjem mestu v skupnem seštevku in etapni zmagi. Pogačar je z osvojenim drugim mestom osvojil dve bonifikacijski sekundi, tako da za Jonasom zaostaja za 10 sekund.

Objavljeno: 15.07.2023