×

Tour: Pogačar z veliko napora rešil skupno drugo mesto, prestižna zmaga Avstrijca

TDF

Kraljevska etapa Dirke po Franciji se je dan po kronometru, v kateri je Tadej Pogačar (UAE Emirates) izgubil minuto in 38 sekund za Jonasom Vingegaardom (Jumbo Visma), končala z zmago Avstrijca Felixa Galla (AG2R Citroën) in veliko krizo Tadeja Pogačarja, s katero je boj za skupno zmago končan.

Drugo mesto v etapi je osvojil Simon Yates (Jayco AlUla), ki se je v skupnem seštevku približal Tadeju Pogačarju. Tretji je ciljno črto prevozil Pello Bilbao (Bahrain - Victorious), četrto pa vodilni v skupnem seštevku Jonas Vingegaard.

TDF

TDF

Zahtevna 17. etapa od Saint-Gervaisa do Courchevela je bila dolga 165,7 kilometrov, po treh kategoriziranih vzponih jih je čakal še 28 kilometrov dolg vzpon na prelaz Loze, ki je s 2304 metri nadmorske višine najvišja točka letošnje Dirke po Franciji. Po prelazu, ki ima v prvem delu šestodstotni naklon, v zadnjih desetih kilometrih pa doseže 8,5 odstotni naklon, a pod vrhom preseže 20 odstotkov, je sledil zahteven spust v smučarsko središče Courchevel v cilj, ki jih je čakal zadnji strmi del dolg 600 metrov na letališki stezi Altiporta.

Beg velike ubežne skupine

Kmalu po začetku etape se je oblikovala velika in močna skupina ubežnikov. Na zadnjem vzponu je bilo v ospredju še 14 kolesarjev v sestavi Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Rafal Majka, David Gaudu, Valentin Madouas, Thibaut Pinot, Pello Bilbao, Ben O'Connor, Felix Gall, Guillaume Martin, Tobias Halland Johannessen, Nick Schultz, Simon Yates in Chris Harper.

Pogačar na vzponu v težavah

Pogačar je 15 kilometrov do cilja zapadel v krizo in ni uspel slediti rumeni majici. To sta vnovčila Sep Kuss in Jonas Vingegaard sta se odpeljala naprej. V ospredju je razpadla skupina ubežnikov, pospešil je Felix Gall (AG2R Citroën) in si privozil 40 sekund prednosti pred zasledovalci in kasneje prvi prečkal prelaz La Loze. Enajst kilometrov pred ciljem se je v lov za Gallom podal Vingegaard, a Gall je bil predaleč. V lov se je izstrelil tudi Simon Yates, ki je z odlično vožnjo zmanjšal zaostanek za Tadejem Pogačarjemin v cilj prišel na drugo mesto.

Pogačar se je boril do cilja, da bi ublažil zaostanek za rumeno majico, a vseeno za Dancem zaostal za več kot pet minut. V skupnem seštevku sedaj zaostaja za 7 minut in 35 sekund.

Objavljeno: 19.07.2023