×

L'Etape Slovenia: Zmagovalca dolge razdalje Laura Šimenc in Johnny Hoogerland

L'etape

Druga izvedba dirke L'Etape Slovenia by Tour de France je v nedeljo v Kranj privabila preko 1000 amaterskih kolesarjev. Na krajši razdalji sta bila najhitrejša Gašper Breznik in Avstrijka Valerie Rupitsch, na daljši pa Nizozemec Johnny Hoogerland in Laura Šimenc. S kolesarji se je po trasi popeljal tudi slovenski kolesarski as Matej Mohorič, ambasador L'Etape Slovenia.

Mohorič

Po lanski premierni izvedbi sta letos zaradi ujme, ki je prizadela Gorenjsko, tekmovalce pričakali spremenjeni trasi. Vsi udeleženci so se pomerili na istem krogu, tisti na krajši so prevozili 68 kilometrov s 1077 višinskimi metri, na daljši pa 136 kilometrov z 2027 višinskimi metri. Za odlično vzdušje med nastopajočimi je poskrbel tudi Matej Mohorič, ki jih je spodbujal in ni skoparil z nasveti. Kolesarji pa so s startnino prispevali tudi v Fundacijo Mateja Mohoriča, skupaj se je zbralo osem tisoč evrov.

»Fundacija podpira predvsem mlade športnike, tiste, ki si sami ne morejo privoščit opreme in materialov, ki jo kolesarstvo zahteva. Sodelujemo z domačim klubom v Kranju in Kolesarsko zvezo Slovenije, kjer finančno podpremo velik del mladinske reprezentance. Poleg tega smo letos organizirali tudi državno prvenstvo mladih na Trsteniku, mini festival kolesarstva, na katerem so uživale celotne družine. Delujemo pa tudi dobrodelno, pomagali smo v poplavah. Tudi ta sredstva bomo namenili v dober namen, za otroke in mladino za razvoj kolesarstva,« je povedal Mohorič in se iskreno zahvalil vsem sodelujočim.

Na daljši trasi nekdanji profesionalni kolesar Johnny Hoogerland tako kot lani ni imel konkurence. V cilj je prišel s časom 3:21:50. Prvi krog je odpeljal z Italijanom Federicom Pozzettom, a se mu je v drugem krogu odpeljal in ciljno črto prečkal s prednostjo minute in 55 sekund. Tretji je bil najboljši Slovenec Tadej Sedar z zaostankom 5:53 minute.

L'etape

Hoogeland, ki z ženo živi v Avstriji, kjer ima hotel, je navdušen nad organizacijo dirke. Spremenjena trasa mu je zelo ustrezala, saj je bilo več vzpona, veselijo pa ga tudi zapore cest, ki omogočajo varno dirkanje. Kljub temu dirka ni bila enostavna, zavedal se je, da je Italijan Pozzetto zelo dober sprinter, zato je napadel in se nekaj kilometrov pred ciljem odpeljal.

L'etape

Med ženskami je bila najmočnejša Laura Šimenc, ki je ciljno črto prečkala skoraj pol ure pred Dunjo Selan. Tretja je bila Maja Mencigar. Laura je prvo izvedbo zamudila, tokrat pa se je dan po osvojenem rekordu na vzponu na Vršič, kjer je postavila čas 38:13, ponovno zavihtela na najvišjo stopničko. O vtisih v videu.

L'etape

Na krajši razdalji je bil najhitrejši Gašper Breznik, ki je zmago osvojil v ciljnem sprintu. V cilj je prišel s časom 1:32:55.

Drugi je bil  Uroš Vene in tretji Kristijan Božnar.

L'etape

Med ženskami je zmagala Avstrijka Valerie Rupitsch. Celovčanka, sicer vsestranska športnica, ki poleg kolesarjenja rada tudi teče in plava, pozimi pa smuča, je v Sloveniji dirkala prvič. Nad Slovenijo je navdušena, z osvojeno rumeno majico pa je dobila tudi motivacijo, da se prihodnje leto pomeri na izvedbi L'Etape v Franciji.

Druga je bila Tina Klinar, sicer vrhunska gorska tekačica, ki se zaradi športnih poškodb spogleduje tudi s kolesom.

Tretje mesto je osvojila Lenča Belehar.

L'etape

Na dirki je nastopilo preko 1000 kolesarjev iz 23 držav, ki so se po kilometru nič v  Nemiljah podali do gorskega cilja na Jamniku. V Podblici, Mohoričevem rojstnem kraju, so domačini poskrbeli za fantastično navijaško vzdušje, sicer pa so udeležence navijači spodbujali po vsej trasi dirke. Trasa je kolesarje popeljala v Kropo, proti Tržiču in skozi Golnik v Bašelj ter nato v Spodnjo Belo mimo posestva Brdo, kjer so se pomerili na letečem cilju in krog zaključili s prihodom po Jelenovem klancu v startno-ciljni prostor v Kranju. Tiste na daljši razdalji pa je čakal še en krog.

L'etape

Dirko že drugo leto organizira Sport Media Focus d.o.o. Kot direktor dirke se je s sodelavci z izzivi, ki jih je prinesla letošnja izvedba, kot direktor dirke spopadel nekdanji kolesar Andi Bajc. Z udeležbo je zadovoljen, ki je bila velika tudi na sobotnem dogodku, namenjenem družinam.