×

27. Volkswagen Ljubljanski maraton z rekordom proge, znana državna prvaka

LM

Živahen nedeljski tekaški utrip v Ljubljani je že v zgodnjih jutranjih urah napovedal zanimive boje, ki so se odvili na največji športno-rekreativni tekaški prireditvi v Sloveniji. In res je 27. Volkswagnov Ljubljanski maraton prinesel nove zmagovalce. Na maratonski preizkušnji je bil najhitrejši 29-letni Kenijec Edmond Kipngetich (2:06:47), med ženskami je osebni in rekord proge postavila 25-letna Etiopijka Zinash Gerado Senbeta s časom 2:21:05.

LM

Organizatorji si letos niso obetali rekorda proge, čeprav so predvidevali, da bo v ženski konkurenci čas blizu rekorda. Med moškimi ga je leta 2018 postavil Etiopijec Sisay Lemma Kasaye s časom 2:04:58, letos je zmagovalec v cilj prišel skoraj dve minuti kasneje. Lanski rekord proge Etiopijke Siranesh Dagne Yirga s časom 2:21:08 pa je za 3 sekunde izboljšala njena rojakinja Gerado Senbeta. Je pa na trasi prišlo do neljubega dogodka, ena od favoritk, kenijska tekačica Valentina Chepkwemoi Mateiko, je zgrešila traso maratona, zavila je na 21 kilometrsko traso, zato je bila diskvalificirana. Za vrhunske tekače namreč sprememba trase med tekom ne velja.

LM

LM

LM

LM

Navodnik in Kršinar zmagovalca državnega prvenstva

Maratonska preizkušnja je štela tudi za državno prvenstvo, ki sta ga osvojila Simon Navodnik in Neja Kršinar. Navodnik ni bil v krogu najožjih favoritov, a je suvereno pritekel zmago s časom 2:30:59 in postavil sedmi čas maratona. Rok Puhar in Domen Novak sta odstopila.

Simon je v cilju povedal:

»Bili so težki pogoji, vsi smo skupaj štartali, jaz sem vlekel do konca, kaj se je zgodilo s Puharjem in Novakom, pa ne vem. Na 25. kilometru je postalo težko, nekoliko lažje je bilo na 30. kilometru, ker sem videl, da sem prvi. So me pa pri 40. grabili krči. Kljub temu je bil maraton užitek, bilo je veliko navijačev, čeprav si na teku sam s sabo in vseh niti ne opaziš.«

Pri ženskah je bila najboljša Slovenka Neja Kršinar, ki je pred dvema mesecema nastopila na SP-ju v Budimpešti, tako da pričakovano njen izid danes ni bil najbolj vrhunski (2:45:30). V absolutni konkurenci je bila Ljubljančanka tretja.

LM

Neja Kršinar je z ljubljanskim maratonom zaključila letošnjo sezono, ki je bila zelo zahtevna.

»Danes sem res uživala. Nisem šla na nož, ker sem utrujena od svetovnega prvenstva, a sem ga odtekla tako, da mi bo ostal v lepem spominu in se bom še sigurno vrnila. Sedaj si bom vzela zaslužen počitek, da bom drugo leto pripravljena za naprej.«

Na polmaratonu najhitrejša Primož Kobe in Anja Fink

Kobe

Zmago v polmaratonu sta si pritekla Primož Kobe in tako kot lani Anja Fink. Kobe je s časom ura, sedem minut in 46 sekund občutno prehitel konkurenco, a s postavljenim časom ni bil najbolj zadovoljen. Tek mu je sicer služil kot pripravo na maraton v Valencii, do takrat pa upa, da bo izboljšal formo.

»Tek sem pogumno začel s prvo skupino, a je bila skupina nekoliko prehitra zame. Kdor ne poskusi, ta ne ve. Zaradi hitrega začetka sem imel nekje na 12. kilometru nekaj težav in še več na 17. kilometru, kjer sem se skoraj povsem ustavil, tako da ni šlo povsem po pričakovanjih.«

Bečan

Najboljši gorski tekač Timotej Bečan (1:09:12) je osvojil drugo mesto. Letošnja, rezultatsko ne nauspešnejša sezona, se je končala precej bolje, po treh letih odsotnosti z ljubljanskega maratona je tokrat postavil osebni rekord.

»Nekoliko prisiljeno sem letos predčasno zaključil gorsko tekaško sezono. Sicer nisem imel poškodb, ampak sem bil veliko bolan. Nisem se mogel sestavit, vedno, ko sem prišel v formo, naredil rezultat, me je odrezalo. Teka na Šmarno goro nisem mogel spustit, šlo mi je v redu, zato sem se prijavil na ljubljanski maraton. Odtekel sem celo osebni rekord kljub brez meseca in pol treninga po ravnem in brez enega hitrega treninga. Šel sem sproščeno, ujel sem vlak na šestem kilometru, ko sem sledil enemu od tujih tekačev. Na koncu mi je uspel finiš, bolj ne bi mogel biti zadovoljen. Vzdušje je bilo neverjetno, zato vedno rad tečem tukaj,« je povedal Bečan, ki mu nekoliko višje temperature niso povzročale težav.

Tretji čas je postavil Nemec Markus Bretterklieber (1:09:13).

LM

Anja Fink je prav tako v trening procesu za nastop na maratonu v Valencii.

»Celotno progo mi je bilo super, temperatura je bila idealna, navijači prav tako. Tretjega decembra bom nastopila v Valencii, zato sem ta tek vzela kot dober trening.«

Druga je bila Maruša Zrimšek Mišmaš (1:16:18) in tretja Liza Šajn (1:17:21).

10 kilometrska preizkušnja

LM

Na 10 kilometrov je z državnim rekordom do 23 let s časom 30 minut in 40 sekund zmagal Vid Botolin (30:40), ki se je na tej razdalji pomeril drugič. Drugi je bil Jakob Medved (30:54), tretji pa Jan Kokalj (31:09).

»S trenerjem sva se odločila, da v prvi polovici trase skušam nadzorovati situacijo. Imam občutek, da so vsi tekači gledali name, vedno, kadar sem stopil za tekače, smo upočasnili tempo. Tako sem veliko časa tekel v ospredju. Nekje na šestem oz. sedmem kilometru sem uspel narediti menjavo, z mano je ostal le Jakob Medved, ki sem se ga otresel v zadnjih 500 metrih. Danes ni bil cilj teči rekorden čas, vem, da sem sposoben odteči pod 30 minutami, upam pa, da mi tudi to uspe,« je povedal zmagovalec 10 kilometrskega teka.

Med glavnimi favoritkami za zmago na desetkilometrski razdalji je bila Klara Lukan, ki je na svetovnem prvenstvu v cestnih tekih v Rigi 1 osvojila 10. mesto in bila tretja Evropejka. Tudi v Ljubljani ni dopustila presenečenj in s časom 33:03 osvojila zmago.

»Moj današnji cilj je bil predvsem, da se pojavim na štartu, uživam v vzdušju, saj sem ravno z dopusta, tako da sem se šele dobro vrnila v tekaški korak. S samim nastopom sem zadovoljna, vzdušje je bilo neverjetno, vreme prav tako. Imela sem podporo ob progi in pa tudi na progi.«

Drugo mesto je osvojila Nemka Lisa Oed (36:55), tretje pa njena rojakinja Gürth Olivia (37:35).

LM

Rekord tudi po tekaški udeležbi

Na štartu je bilo rekordnih 13.535 tekačev iz 68. držav, več kot 4500 tekačev je bilo iz tujine.

Cilj vseh preizkušenj je na Kongresnem trgu, start pa je letos pomaknjen na ploščad Ajdovščina. Ob 9. uri so se najprej pomerili tekači na 21 in 42 kilometrov, dvajset minut kasneje še tekači na deset kilometrski trasi. Na trasi so se prvi na 21 kilometrski trasi sicer pomerili trije ročni kolesarji.