×

Dirka miru na Češkem: Mlajši mladinci pripravljeni za prihodnost

Dirka miru
​Foto: Martin Cunder

Reprezentanca mlajših mladincev se je tudi letos pomerila na Dirki miru za kolesarje do 17 let ZMN tour v okolici Jevička na Češkem. Dirka je potekala od petka do nedelje, sestavljalo jo je pet etap. Reprezentanco so zastopali Vanja Kuntarič Žibert, Miha Otoničar, Gal Stare, Mai Prevejšek, Nik Muršec in Lovro Rant. Za mix ekipo sta nastopala še Maks Olenik in Maj Bohak.

Kolesarji so dirko otvorili z 1,5 km dolgim prologom. Najhitrejši čas je dosegel Poljak Mikolaj Legiec, vendar je bil zaradi krajšanja trase relegiran. Zmago je osvojil Čeh Jakub Tesarik s časom 1:42:83. Naši kolesarji na prologu sicer niso bili v ospredju, zaostanki pa niso bili veliki. Najbolje se je odrezal Gal Stare na 32. mestu s časom 1:48:74.

98. Kuntarič Žibert Vanja 1:53.11

Še isti dan popoldne je kolesarje čakala 82 km dolga etapa, ki se je tudi letos začela v Moravski Trebovi in šla preko vzpona Hartinkov, končala pa se je na vzponu na Zalesi, kjer je naklon v zadnjih 300 m presegal 20 odstotkov. Dirka je bila že od starta zelo živčna, saj je tekom dirke prišlo do ogromno padcev, katerim so se naši kolesarji po zaslugi vožnje v ospredju v večini izognili. Na vzpon Hartinkov je napadel Norvežan Haugetun, ki je s samostojno vožnjo prišel v cilj s prednostjo 1:15min. Za njim se je izoblikovala manjša skupina kolesarjev, v kateri so bili tudi vsi naši. Na zaključnem vzponu se je te skupine otresel še Jinze Joris, ki je v cilj prišel 6 sekund pred skupino in osvojil 2. mesto. V sprintu zasledovalne skupine je največ moči ostalo Maju Bohaku, ki je osvojil 3. mesto v etapi, hkrati pa je prevzel tudi vodstvo v razvrstitvi za najboljšega mladega kolesarja. V prvi deseterici so končali še Maks Olenik na 7.mestu in Gal Stare na 9. mestu. Preostali naši kolesarji so osvojili naslednja mesta:

11. Kuntarič Žibert Vanja

16. Rant Lovro

19. Muršec Nik

30. Otoničar Miha

31. Prevejšek Mai

V generalnem seštevku smo po 2. etapi Slovenci imeli kar 3 kolesarje med najboljšo deseterico v skupnem seštevku:

4. Bohak Maj

7. Olenik Maks

8. Stare Gal

Sobotna ravninska etapa

V soboto zjutraj je kolesarje čakala 24km dolga ravninska etapa v Velkih Opatovicah, kjer se dirka navadno odloči v ciljnem sprintu, ki se zaključi na tlakovani cesti. Tudi ta etapa je bila zelo živčna že od samega začetka, saj je bil Nik Muršec že nekaj metrov po štartu udeležen v padec, vendar mu je uspelo hitro ujeti glavnino. Dirka do predzadnjega kroga potekala brez nevarnejših napadov, potem pa je napadel Norvežan Sindre Orholm-Lonseth. Skupina ni reagirala in hitro si je prevozil lepo prednost. Naši kolesarji so se zavedali, da je v igri etapna zmaga, zato sta iz glavnine napadla še Nik Muršec in Poljak Igor Mitoraj. Tudi ona sta si privozila že lepo prednost, vendar pa je Muršec zaradi težkega lovljenja skupine v začetku etape odpadel od Poljaka in je bil ujet 500m do cilja. Preostali kolesarji so bili pripravljeni in pripravili so dobro izhodišče za šprint za Maia Prevejška, ki je na koncu osvojil 9. mesto. Vsi ostali slovenski kolesarji so končali s časom skupine in osvojili naslednja mesta:

86. Olenik Maks

V generalnem seštevku ni prišlo do sprememb in Bohak je obdržal belo majico.

Kraljevska etapa

Popoldne pa je kolesarje čakala še 82km dolga kraljevska etapa s 1300 višinskimi metri s štartom  kraju Usobrno in ciljem v Jevičkem. Glede na težavnost etape je bila dirka nepričakovano pasivna, saj je celotna etapa potekala brez večjih napadov. Še najresnejši poskus pobega je izvedel Nik Muršec, ki je napadel na ravnini pred predzadnjim vzponom in si privozil 20 sekund prednosti, vendar pa je bil pred gorskim ciljem ujet. V ciljni sprint je prišla skupina s šestdesetimi kolesarji. V zadnjih ovinkih sta se od naših kolesarjev najbolje znašla Miha Otoničar in Vanja Kuntarič Žibert, ki sta osvojila 6. in 7. mesto. Zmagal je Poljak Mikolaj Legiec. Vsi preostali slovenski kolesarji, z izjemo Maia Prevejška, so končali v času zmagovalca na naslednjih mestih:

17. Muršec Nik

19. Rant Lovro

21. Bohak Maj

29. Stare Gal

39. Olenik Maks

131. Prevejšek Mai

Tudi po 4. etapi v generalnem seštevku ni prišlo do večjih sprememb, saj so vsi naši kolesarji obdržali svoja mesta.

Zadnji dan je kolesarje čakal še zaključni kronometer v dolžini 15km. Zmago je z izjemnim časom 19:08:51 osvojil Belgijec Yasu Vervoort. Od slovenskih kolesarjev se je najbolje odrezal aktualni državni prvak v kronometru Vanja Kuntarič Žibert s časom 20:01:08 in osvojil 15. mesto. Preostali Slovenci so osvojili naslednja mesta: