Želim, da me Prijavim.se obvešča o aktualnih novicah.

×

Rekordni NLB 28. Ljubljanski maraton, za rekorde poskrbeli tudi Slovenci

NLB Ljubljanski maraton

Ljubljano so predzadnji vikend v oktobru tradicionalno zasedli tekači. V soboto so se tekači na NLB 28. Ljubljanskem maratonu pomerili na krajših razdaljah, v nedeljo pa je bil čas za 10 kilometrski tek, polmaraton in maraton. Zmagovalec najdaljše razdalje je postal Etiopijec Tamire Getaneh Molla, med ženskami je za rekord proge poskrbela Kenijka Joyce Chepkemoi Tele. Zmagovalca polmaratona sta Jakob Medved in Liza Šajn, najkrajšo razdaljo sta prva osvojila Vid Botolin in Klara Lukan.

Organizator je z letošnjo izvedbo maratona lahko zelo zadovoljen. Po nekoliko kisli soboti, ki pa so jo razjasnili veseli obrazi mladih tekačev, so v nedeljo tekače pričakali odlični pogoji za tek, sonce in prijetne temperature, ki so prinesli številne rekorde.

Maratonska razdalja z zmago Etiopijca

Na letošnji izvedbi, ki je dobila novega glavnega sponzorja, se je pomerilo nekaj manj kot 25 tisoč tekačev, precej več kot lani se je odločilo za najdaljšo razdaljo. Kot vsako leto so vrh maratonske razdalje krojili tuji tekači, med katerimi je bil najhitrejši Etiopijec Tamire Getaneh Molla s časom 2:06:29. Drugo mesto je osvojil Kenijec Edmond Kipngetich (2:07:03) in tretje njegov rojak Collins Kipkurui Kipkorir (2:07:28).

Primož Kobe uresničil napovedi

Izredno napeto je bilo pred prihodom Novomeščana Primoža Kobeta, ki si je za cilj zastavil izboljšanje slovenskega rekorda, ki ga je 26 let nazaj postavil Roman Kejžar s časom 2:18:22. Ura je nezadržno tekla in s pospeškom v ciljni ravnini je Kobetu uspelo za sekundo izboljšati dosedanji rekord, osvojil pa je tudi naslov državnega prvaka. Postavil je osmi čas absolutno, v cilju pa je zadovoljen povedal:

Za Kobetom je v cilj pritekel Matic Modic (2:24:09), ki pa ni bil prijavljen na državno prvenstvo, tako da sta se srebra in brona razveselila Domen Hafner (2:24:19) in Blaž Orešnik (2:27:17).

Rekord proge na maratonski razdalji med tekačicami

Med ženskami je zmagala Kenijka Joyce Chepkemoi Tele in prav tako poskrbela za nov rekord proge. S časom 2:20:17 je izboljšala lanskoletni rekord Etiopijke Zinash Gerado Senbeta (2:21:05), ki je bila letos tretja. Druga pa je bila njena rojakinja, Gadise Mulu Demissie s časom 2:24:04.

Državna prvakinja Anja Fink Malenšek

Svoje 13. zmage na državnem prvenstvu pa se je veselila Anja Fink Malenšek (2:39:10), ki je osvojila skupno šesto mesto.

Za njo pa sta v cilj pritekli Saša Pisk (2:46:12) in Neja Kršinar (2:47:40) in osvojili srebrno in bronasto medaljo.

Na polmaratonski razdalji prav tako padla slovenska rekorda

Med mlajšimi člani sta na 21. kilometrski razdalji slovenska rekorda proge postavila Jakob Medved s časom 1:07:16 in Liza Šajn, ki je svoj lanski čas popravila za več kot pet minut. Traso je pretekla s časom 1:12:17.

Nekdanji triatlonec Jakob Medved s svojim časom sicer ni bil najbolj zadovoljen, a je uspel za dve sekundi izboljšati svoj prejšnji rekord in postaviti nov najboljši čas med mlajšimi člani. Pred dvemi tedni je zmagal na Novomeškemu maratonu, kar je bil dober obet za naskok na rekord.

Drugi čas je postavil Mitja Krevs (1:07:39), tretji pa gorski tekač Timotej Bečan (1:09:19).

22-letna Logatčanka Liza Šajn si je prav tako kot Medved postavila visoke cilje, kar ji je tudi uspelo. Po uspešni sezoni se bo v prihodnje še bolj usmerila v cestne tekme, najprej na 10 km in na polmaraton, čez nekaj let pa še na maraton.

Druga je bila Jasmina Pitamic Vojska (1:18:20) in tretja Nuša Mali (1:22:31).

Desetkilometrska razdalja prvič osvojena pod 30 minutami

Vid Botolin je brez težav ubranil lansko zmago in poskrbel za nov rekord, saj je 10 kilometrsko razdaljo pretekel pod 30. minutami. Dosedanji rekord je držal Italijan Ahmed El Mazoury s časom 30:19, Botolin pa je v cilj pritekel s časom 29:54. Kar dolgo je bil na trasi sicer vodilni Jan Kokalj, ki pa je v zaključku nekoliko izgubil in za zmagovalcem zaostal devet sekund. Tretji je bil predstavnik Bosne in Hercegovine Caleb Greenwich.

Med ženskami je bila najhitrejša Klara Lukan, ki je prav tako postavila rekord proge s časom 31:49 in izboljšala svoj rekord iz leta 2021, ko je razdaljo pretekla s časom 32:32. Tjaša Vrtačič je v cilj pritekla dobri dve minuti za zmagovalko (34:01), tretja pa je bila Klara Močnik (36:42).