×

Andrea Calza na Joštu izboljšal dosežek Primoža Rogliča iz leta 2012

Vzpon na Jošt

Po nekajletnem premoru so se kolesarji ponovno zbrali na Vzponu na Jošt. Vzpon, ki je veliko pozornosti tekmovalcev in medijev pritegnil zaradi rekorda Primoža Rogliča iz leta 2012, je na start privabil 98 tekmovalcev, ki so imeli praktično idealne pogoje za izvrstne dosežke.

Na štartu je vse nastopajoče pozdravil Matej Mohorič in dal tudi uradni znak za začetek dirke. Po pričakovanju je šlo na "polno" od vsega začetka, tako da se je od skupine takoj odlepila trojica Andrea Calza, Martin Grad in Marko Plank, ki so ob koncu tudi osvojili prva 3 mesta. Marko Plank se je hitro odločil, da izpusti vodilna dva in nadaljuje v svojem tempu, dvoboj Calze in Grada pa je bil odprt do samega konca. Andrea je odbil vse napade Martina in slavil s časom 16.11, kar je pomenilo, da je rekord izboljšan za 16 sekund. Martin pa je zaključil z zaostankom 4. sekund in drugim časom v zgodovini vzpona 16.15. Časa Marka Planka pa je bil tudi vrhunskih 16.55.

Dean Bratuš

Dean Bratuš, ki je s časom 17.28 osvojil 2. mesto v kategoriji in 5. mesto absolutno, je povedal:

»Najprej vse pohvale organizatorju za odlično izpeljan Vzpon na Jošt. Vse od prijav, same dirke, razglasitve rezultatov in žrebanje več kot odličnih nagrad je potekalo res tako kot je potrebno, da bobnarja nekje na polovici vzpona ne omenjam, ki je poskrbel za še dodatno moč med samim vzponom. Sam vzpon je bil precej strm in težak, še posebej na koncu zadnjih 200 m je peklenskih. Z rezultatom sem zelo zadovoljen in se vidimo naslednje leto.«

Pri ženskah je bilo prvo mesto oddano za Lauro Šimenc, ki je vodila od vsega začetka in tempo dvigovala skozi celoten vzpon. Ženski rekord, kateri si je s časom 21.18 delila s Špelo Škrajnar, pa je popravila na izjemnih 19.30. Dirka za drugo in tretje mesto pa se je odvijala med Dominiko Zupančič Valant, Špelo Škrajnar in Katarino Novak. Krajšo je potegnila Katarina in osvojila 4. mesto absolutno. Čas Dominike na drugem mestu 21.33 in Špele na tretjem je 22.17.

Laura Šimenc

Izjava zmagovalke in rekorderke vzpona Laure Šimenc:

»Navdušena sem bila nad organizacijo dirke na ¨domači klanec¨ po dolgih letih in moja edina naloga je bila, da se gor odpeljem po svojih najboljših močeh. Vzdušje je bilo fenomenalno, moj tempo pa soliden, čeprav jih je od starta šlo zelo veliko naprej, ker je bila konkurenca zelo močna. Sama sem poskusila tempo stopnjevati do cilja in šla bolj po lastnem občutku, ne da bi se preveč osredotočala na watte, čas in ostale tekmovalce. Počutila sem se vedno bolje, še bolj pa me je razveselil kar dober čas vzpona. Čestitke tudi vsem ostalim udeležencem dirke, ki so se upali preizkusiti na teh izjemnih strminah ter vsem, ki so pripomogli, da je bil dogodek izpeljan 100 odstotno.«

Omeniti velja, da je kar 31 tekmovalcev in Laura postavilo čas pod 20 minutami, kar kaže na izjemno konkurenco med tekmovalci. Organizator se še enkrat zahvaljuje vsem nastopajočim in vsem, ki so podprli vzpon ter hkrati obljublja da se vidimo v letu 2024 v še boljši izvedbi.

Fotografije: organizator

Objavljeno: 08.05.2023

Vir/avtor: Miha Kramar

Vir: Miha Kramar