×

Vuelta: prevlada Jumbo Visme, velik zaostanek Evenepoela

Jonas Vingegaard

Trinajsta etapa Dirke po Španiji s ciljem na Turmaleju se je slabo končala za Remca Evenepoela, ki je imel izredno slab dan in močno zaostal za vodilnimi v skupnem seštevku. Na zahtevnem zaključnem vzponu je napadel Jonas Vingegaard in se odpeljal etapni zmagi naproti, ki jo je posvetil hčerki za njen rojstni dan. Primož Roglič je osvojil tretje mesto. Vodilni v skupnem seštevku ostaja Sepp Kuss.

Drugo mesto je osvojil Sepp Kuss in tretje Primož Roglič.

Kraljevska etapa od Formigala do prelaza Tourmalet je bila dolga 135 kilometrov. Tokrat so se kolesarji najprej spopadli z vzponom tretje kategorije Puerto de Portalet, kmalu po začetku etape pa so se preselili v Francijo. Drugi 16,5 kilometrski vzpon na Col d'Aubisque je prinesel presenečenje. Nepričakovano je popustil lanski zmagovalec Remco Evenepoel (Soudal - Quick Step), ki je pred etapo zasedal tretje mesto v skupnem seštevku. V cilj je prišel 27 minut za zmagovalcem.
Do zaključnega 18,9 kilometra dolgega vzpona na prelaz Col de Tourmalet so morali kolesarji premagati še nekategoriziran vzpon Col du Soulor in najzahtevnejši Col de Spandelles.

13. etapa

Zaključni kilometri

V ospredju je bila skupina favoritov z Jumbovci Primožem Rogličem, Wilcom Keldermanom, Jonasom Vingegaardom in Seppom Kussom. Osem kilometrov pred ciljem na vzponu na Col de Tourmalet je tempo navil Jonas Vingegaard ter razredčil vodilno skupino. Sledili so mu le Mas, nato Ayuso, Roglič in Kuss. Vingegaard je hitro pospeševal, na lov za Dancem se je podal edino Mas, Kuss in Roglič sta nadzirala prestanek vodilne skupine. Pet kilometrov pred ciljem se je izstrelil Kuss, ulovil Masa in nekaj časa vozil z njim, nato pa pospešil in zmanjšal zaostanek za ekipnim kolegom. Roglič ni bil videti najbolje, a je v zaključku prav tako pospešil in v cilj prišel na tretjem mestu.

Skupni seštevek

Vodilni ostaja Sepp Kuss, drugi je Primož Roglič z minuto in 37 sekund zaostanka za ekipnim kolegom. Tretji je Jonas Vingegaard (+1:44), četrti Juan Ayuso (UAE Emirates) in peti Eric Mas (Movistar).

Objavljeno: 08.09.2023