×

TDF: Zmaga Španca, Roglič v cilju pred najboljšimi

Primož Roglič

14. etapa 105. izvedbe dirke po Franciji s startom v Saint-Paul-Trois-Châteaux in ciljem v Mendeju je bila dolga 188 kilometrov. Cilj na letališki stezi je osvojil Španec Omar Fraile (Astana), Belgijec Jasper Stuyven (Trek - Segafredo), ki je moral v zadnjem kilometru moral priznati premoč Španca, pa je bil proglašen za najbolj borbenega kolesarja etape.

Drugi je bil nosilec pikčaste majice Francoz Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), tretji pa Stuyven. Na četrtem mestu z 12 sekundami zaostanka je v cilj prišel Peter Sagan (Bora hansgrohe). V ospredju, na 24. mestu je v cilj prišel Kristijan Koren.

Pričakovano so do zmage na tokratni zelo razgibani etapi prišli ubežniki. Kolesarji so morali premagati tri kategorizirane vzpone in zadnjega 3 kilometrskega na Cote de la Croix Neuve s povprečnim naklonom 10,2%.

V začetku dirke je kolesarje precej oviral veter in glavnina se je razbila na dva dela. V težavah sta se takoj znašla Mollema in Landa. Kar nekaj časa je bil v begu tudi Kristijan Koren, ki je na Touru že osmič v karieri. Današnja etapa mu ni bila neznana, tri leta nazaj je v etapi s ciljem v Mendeju dosegel 14. mesto.

30 kilometrov pred ciljem je pobeg krojil Stuyven s 40 sekundami prednosti pred Izagirrom in Slagterjem, ki pa je začel popuščati.  Dobro minuto za njimi je zaostajala skupina z  Alaphilippom in Saganom, rumena majica pa je v glavnini z Rogličem, Dumoulinom in Froomom zaostajala za dobrih 17 minut.

Pred vstopom na zadnji klanec, 4 kilometre pred ciljem, je Stuyven še vedno vodil in imel več kot minuto prednosti pred zasledovalno skupino. De Gent se je odločil za pobeg iz zasledovalne skupine, sledil mu je Fraile. De Gent je bil ujet, Fraile pa je ujel Stuyvena in ga prehitel 600 metrov pred vrhom vzpona. Na vrhu vzpona je Stuyvena ujel Alaphilipp, a kljub sodelovanju Španca nista več uspela ujeti.

V glavnini so se v zadnjih kilometrih kolesarji postali pozorni drug na drugega. Roglič je slabe tri kilometre pred ciljem pobegnil glavnini. Kwiatkowski ni uspel slediti tempu, tako kot tudi ostala ekipa Sky. Roglič je v cilj prišel nekaj sekund pred rumeno majico in v skupnem seštevku za Thomasom zaostaja za 2 minuti in 38 sekund.

Objavljeno: 21.07.2018