×

V hudi vročini do novih državnih prvakov v olimpijskem krosu

XCO KETNCUG kOTEČNIK

Državno prvenstvo v olimpijskem krosu je bilo letos premierno organizirano v kolesarskem parku Bike gverk Kotečnik. Med članicami je naslov državne prvakinje Tanja Žakelj osvojila že dvanajstič, Rok Naglič v članski konkurenci četrtič.

Športno društvo Vertikala je progo postavilo na nekdanjem smučišču Liboje, kjer so bile že dopoldan med dirkami mladih temperature precej visoke, v zadnji dirki dneva pa so se dvignile na 36 stopinj Celzija. Fizično zahtevna proga, dolga 3,4 kilometra s 185 metri višinske razlike, ni dopuščala veliko počitka. Takoj po štartu je bila speljana v klanec, po spustu je sledil nov vzpon in razmeroma tehničen spust po kolesarskem parku mimo štartno ciljne ravnine.

XCO Ketncug Kotečnik

V zadnjem startu dirke suverena zmaga Nagliča

Kot zadnji so se na dirki pomerili člani in mlajši člani ter mladinci in mlajši mladinci. Rok Naglič (CALCIT BIKE TEAM), ki lani na državnem prvenstvu ni nastopil, je štartal suvereno na čelu tekmovalcev. Na vrhu prvega klanca ga je ujel nekdanji državni prvak Mihael Štajnar (MEBLOJOGI-PRO CONCRETE), s katerim sta družno odvozila nekaj krogov, nato pa je član kamniškega kluba dvignil tempo in se odpeljal novemu naslovu državnega prvaka naproti. V cilju je povedal:

Dvojici v ospredju sta sledila branilec naslova Matic Kranjec Žagar (CALCIT BIKE TEAM) in leto dni mlajši hrvaški državni prvak Fran Bošnjak (BBK ŠIŠMIŠ), ki sta merila moči do zadnjega, sedmega kroga. Matic je pospešil in v cilj prišel na tretjem mestu tri minute in 56 sekund za Nagličem, 40 sekund za njim pa je ciljno črto prevozil Bošnjak. Matic je konec dneva oblekel majico državnega prvaka med mlajšimi člani.

Kljub padcu v tretjem krogu, ki se je zgodil v zgornjem delu proge, je Žan Pahor (ENERGIJATEAM.COM) z borbeno vožnjo ubranil naslov državnega prvaka. Po padcu sta ga uspela prehiteti Blaž Kavčič (KK ZAVRŠNICA) in Filip Uranker (KD CELJE - 2SIMPL), a je že kmalu ponovno prevzel vodilno pozicijo.

XCO Ketncug Kotečnikkra

Med članicami Tanja Žakelj do 12. naslova

Med članicami se je pomerilo pet tekmovalk. Pričakovali smo obračun med Tanjo Žakelj (GAPP System Kolofix MTB Racing Team) in Vito Movrin (Trinx Factory Team), a so Viti boj za najvišjo uvrstitev kmalu po štartu preprečile tehnične težave. V kategoriji mladink Hana Kranjec Žagar (KD RAJD) tokrat ni imela konkurence.

Maruša Tereza Šerkezi z najhitrejšim krogom dirke

Neverjetno hitre na progi so bile mlajše mladinke, pri čemer je Maruša Tereza Šerkezi (RAJD LJUBLJANA) postavila celo najhitrejši krog med mladinkami in članicami. Tri kroge je odvozila tri minute pred klubsko sotekmovalko Evo Terpin in tri in pol pred Meto Tancik (Misser Junior Team-Energija).

Kategorije do 15 let so se pomerile na krajši progi s krogom, dolgim 2,9 kilometra s 160 metrov višinske razlike. Prav tako so bile starosti tekmovalcev prilagojene tudi ostale proge, kategorije do 13 let pa se pomerile tudi na tehničnem poligonu.

Med mlajšimi mladinci je naslov državnega prvaka ubranil Gašper Štajnar (ADRIA MOBIL), ki je imel najmočnejšo konkurenco v dveh avstrijskih tekmovalcih, s katerimi se bo meril tudi na evropskem prvenstvu, kjer cilja na prvo deseterico. Sledila sta Filip Boškin (MBK ČRNI VRH) in Jaka Utranker (KD CELJE - 2SIMPL).

Na evropskem prvenstvu mladih se nam obetajo visoke uvrstitve tudi v kategoriji do 15 let. Eno od ekip bosta sestavljala Tajda Šoštarko (CALCIT BIKE TEAM) in Lenart Dejak (MTB TRAIL CENTER KOČEVJE), ki sta na državnem prvenstvu upravičila vlogi favoritov in si privozila zmagi.

V kategoriji do 13 let sta državna prvaka postala Neža Utranker (KD CELJE - 2SIMPL) in Nejc Vrtačnik (ŠD STRAHOVICA).

Pestro tudi med amaterskimi in veteranskimi kategorijami

Na dirko se je po številnih letih odsotnosti vrnil nekdanji državni prvak Robert Vrečer (BIKE EK), ki je z visokim tempom takoj od štarta za seboj pustil zasledovalce. Vodstvo je obdržal vse do cilja, a se brez licence KZS ni potegoval za naslov državnega prvaka v kategoriji veterani 1. Tako je naslov državnega prvaka ponovno osvojil Boštjan Hribovšek (CALCIT BIKE TEAM). Državni podprvak je postal njegov ekipni kolega Jure Belak in bron pa Matjaž Budin (MBK ČRNI VRH).

Ubranitev naslova med amaterji je uspela nekdanjemu večkratnemu državnemu prvaku med mladinci in mlajšimi člani Urbanu Ferenčaku (Hörmann Slovenija Bike Team). Drugi je bil Martin Jesih (B.V.G. GULČ) in tretji Luka Želimorski (KD CELJE - 2SIMPL).

Tudi v kategoriji veterani 2 in 3 majici državnih prvakov nista menjali naslova. Ponovno sta bila nepremagljiva Mitja Tancik (ENERGIJATEAM.COM) in Peter Vesel (PROADVENTURE TORQ FITNESS). Med veterani 2 je Robert Blaznik (MBK ČRNI VRH) z zaostankom 32 sekund osvojil drugo in Aljoša Martinjaš (CALCIT BIKE TEAM) z 52 sekundami zaostanka tretje mesto. Med veterani 3 je bil drugi Iztok Kuret (KD ALPE SIS) in tretji Lucjan Premrn (IZVIR VIPAVA).

Mitja Tancik je povedal:

In kaj je povedal Peter Vesel?

Martina Utranker (KD CELJE - 2SIMPL) je nastopila brez konkurence v veteranski kategoriji.

Prvi trije po kategorijah (SloXcup):

V kategoriji ELITE (ME) je bil najhitrejši Rok Naglič (CALCIT BIKE TEAM), drugo mesto je osvojil Mihael Štajnar (MEBLOJOGI - PRO CONCRETE) ter tretje Matic Kranjec Žagar (CALCIT BIKE TEAM).

V kategoriji U23+Elite W je bila najhitrejša Tanja Žakelj (GAPP SYSTEM - KOLOFIX MTB RACING), druga je bila Vita Movrin (TRINX FACTORY TEAM) in tretja Maruša Naglič (CALCIT BIKE TEAM).

V kategoriji U19 M je zmagal Žan Pahor (ENERGIJATEAM.COM), drugi je bil Filip Utranker (KD CELJE - 2SIMPL) in tretji Blaž Kavčič (KK ZAVRŠNICA).

V kategoriji U19 W je prvo mesto osvojila Hana Kranjec Žagar (RAJD LJUBLJANA).

V kategoriji Amater je bil najhitrejši Urban Ferenčak (HÖRMANN SLOVENIJA BIKE TEAM), drugo mesto je osvojil Martin Jesih (B.V.G. GULČ) ter tretje Luka Želimorski (KD CELJE - 2SIMPL).

V kategoriji Master 1 je zmagal Robert Vrečer (BIKE EK), drugi je bil Boštjan Hribovšek (CALCIT BIKE TEAM) in tretji Jure Belak (CALCIT BIKE TEAM).

V kategoriji Master 2 je prvo mesto osvojil Mitja Tancik (ENERGIJATEAM.COM), drugi je bil Robert Blaznik (MBK ČRNI VRH) in tretji Aljoša Martinjaš (CALCIT BIKE TEAM).

V kategoriji Master 3 je bil najhitrejši Peter Vesel (PROADVENTURE TORQ FITNESS), drugo mesto je osvojil Iztok Kuret (KD ALPE SIS) ter tretje Lucjan Premrn (IZVIR VIPAVA).

V kategoriji Veteranke je bila najhitrejša Martina Utranker (KD CELJE - 2SIMPL).

V kategoriji U17 M je prvo mesto osvojil Anatol Friedl, drugi je bil Maks Barret Maunz (oba BIKECLUB GIANT STATTEGG) in tretji Gašper Štajnar (ADRIA MOBIL).

V kategoriji U17 W je prvo mesto osvojila Maruša Tereza Šerkezi (RAJD LJUBLJANA), druga je bila Eva Terpin (RAJD LJUBLJANA) in tretja Meta Tancik (MISSER JUNIOR TEAM - ENERGIJA).

V kategoriji U15 M je bil najhitrejši Lenart Dejak (MTB TRAIL CENTER KOČEVJE), drugo mesto je osvojil Ruben Friedl (GIANT STATTEGG FEDERLEICHT) ter tretje Nik Hvala (KD SLOGA 1902 IDRIJA).

V kategoriji U15 W je prvo mesto osvojila Tajda Šoštarko (CALCIT BIKE TEAM), druga je bila Pina Šiler (KK ZAVRŠNICA) in tretja Ula Ravnikar Bolčina (CALCIT BIKE TEAM).

V kategoriji U13 M je prvo mesto osvojil Nejc Vertačnik (SD STRAHOVICA), drugi je bil Žan Šekoranja (CALCIT BIKE TEAM) in tretji Svit Mesojedec (MTB TRAIL CENTER KOčEVJE).

V kategoriji U13 W je prvo mesto osvojila Neža Utranker (KD CELJE - 2SIMPL), druga je bila Lola Friedl (GIANT STATTEGG FEDERLEICHT) in tretja Kaja Pevec (ENERGIJATEAM.COM).

V kategoriji U11 M je prvo mesto osvojil Tit Razboršek (KD CELJE - 2SIMPL), drugi je bil Rok Žavbi (SD STRAHOVICA) in tretji Mark Pregl (WOLF RACING TEAM).

V kategoriji U11 W je prvo mesto osvojila Zoja Bartolme (MTB TRAIL CENTER KOČEVJE), druga je bila Vida Bizjak (SD STRAHOVICA) in tretja Ema Korošec Janušić (KK ZAVRŠNICA).

V kategoriji U9 M je bil najhitrejši Nace Špenko, drugo mesto je osvojil Tine Vertačnik (oba STRAHOVICA) ter tretje Luka Jakobčič (MTB TRAIL CENTER KOčEVJE).

V kategoriji U9 W je prvo mesto osvojila Neža Šekoranja, druga je bila Zara Toff in tretja Stefani Štrucelj (vse CALCIT BIKE TEAM).

V kategoriji U7 M je prvo mesto osvojil Žan Pregl (WOLF RACING TEAM), drugi je bil Oskar Papež (MTB TRAIL CENTER KOČEVJE) in tretji Mark Bahovec (SD STRAHOVICA).

V kategoriji U7 W je prvo mesto osvojila Lucija Lampe (MBK ČRNI VRH), druga je bila Aria Mataruga (BK NOVIGRAD) in tretja Emili Černe Rakita (KD DEŠ FLEŠ).

Objavljeno: 17.07.2023