×

Dirka po Burgosu: Zmaga ubežnika, Roglič ubranil skupno vodstvo

Primož Roglič

V četrti etapi Dirke po Burgosu, kjer je dan prej slavil Primož Roglič, je zmagal Oler Lazkano (Movistar), ki je bil del zgodnje ubežne skupine. Ekipa Jumbo Visma z Rogličem kljub pričakovanju ni lovila ubežnikov, saj med njimi ni bilo nikogar, ki bi ogrozil Primoževo vodilno pozicijo v skupnem seštevku.

»Bilo je vroče, je pravo poletje. Bilo je tudi vetrovno. Imamo močno ekipo, ekipa je opravila odlično delo, zato je bilo vse pod nadzorom. Jutri je zahtevna zadnja etapa s ciljem navzgor, je pa ob cesti veliko navijačev in podpore, zato se etape veselim,« je v cilju povedal Primož Roglič.

Ponovno je bila na vrsti razgibana etapa, dolga 157 kilometrov od Santa Gadea del Cid do Pradoluenga s tremi kategoriziranimi vzponi. Zadnji 2,1 km dolg s  5,4-odstotnim naklonom jih je čakal v zaključku etape, kjer so se za zmago pomerili najmočnejši med ubežniki.

Kmalu po startu etape so se kolesarji pomerili na osem kilometrov dolgem vzponu tretje kategorije Alto de Cubilla s 4,6-odstotnim povprečnim naklonom. Po polovici dirke jih je čakal 3,5 kilometrski vzpon druge kategorije na Alto Portillo de Busto s povprečnim naklonom 5,7-odstotka.

4. ETAPA

Profil 4. etape - vir: organizator

Beg ubežne skupine

Pričakovano je bila v ospredju skupina ubežnikov, med katerimi ni bilo kolesarjev, ki bi ogrožale vodilne v skupnem seštevku. Ubežniki so pobrali bonifikacijske točke na vzponih. Vodilna skupina v sestavi Oler Lazkano (Movistar), Jay Vine (UAE Emirates), Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious), Matteo Fabbro (Bora  hansgrohe), Jonathan Klever Caicedo (EF Education -EasyPost), Harold Martín López (Astana Qazaqstan Development Team), Raul Garcia Pierna (Kern Pharma), Joan Bou (Euskatel-Euskadi) in Gianluca Brambilla (Q36.5 Pro Cycling Team) je imela 10 km pred ciljem dve minuti prednosti pred glavnino. V zadnjih kilometrih je prednost ubežnikov kopnela, saj je tempo v glavnini dvignila ekipa Jumbo Visma, a v glavnini ni bilo velikega interesa po pomoči.

1,2 km pred ciljem je z napadom poskusil Brambilla, a je bil neuspešen. V zaključkih metrih je bil najmočnejši španski državni prvak Oler Lazkano (Movistar), Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious) v zadnjih metrih ni imel dovolj moči za kaj več kot drugo mesto. Tretji je bil Raúl García Pierna (Equipo Kern Pharma). Primož Roglič je etapo končal v glavnini na 17. mestu, a ubranil mesto vodilnega v skupnem seštevku. Jan Tratnik je v cilj prišel na 14. mestu.

Skupni seštevek

V skupnem seštevku na vrhu ni sprememb. Primož Roglič ima 33 sekund prednosti pred Aleksandrom Vlasovom (Bora - hansgrohe) in 38 sekund prednosti pred Adamom Yatesom (UAE Emirates).

V soboto kolesarje čaka zadnja, peta etapa, dolga 160 km. Zaključek bo na sedemkilometrskem vzponu ekstra kategorije Lagunas de Nela s povprečnim naklonom 8,5-odstotka.

Objavljeno: 18.08.2023