×

Froome v rumenem, Aru do etapne zmage

Fabio Aru do zmage

Po slovesu Sagana in Cavendisha, ki je sicer dobil epilog, o pravilnosti odločitve pa se bo še nekaj časa kresalo nešteto mnenj, je bila na dirki po Franciji na vrsti prva gorska preizkušnja.

Kolesarje je čakala 160 kilometrska etapa s ciljem na La Planche des belles filles, 5,9 kilometrov dolgem vzponu zelo strmim asfaltnim zaključnim delom. Tu je leta 2012 svojo prvo etapno zmago dosegel Chris Froome (Sky), ki je tudi tokrat pokazal odlično vožnjo in etapo končal na tretjem mestu.

Kmalu po začetku se je zgodil prvi pobeg Thomasa Voecklerja (Direct Energie), ki se mu je pridružilo sedem kolesarjev, ekipa BMC pa je v glavnini skrbela, da ubežniki niso bili preveč daleč.

Na predzadnjem vzponu sta iz ubežne skupine skočila Belgijca Jan Bakelants (Dimension Data) in Philippe Gilbert (Quick - Step Floors), ki sta prednost držala do 4. kilometra pred ciljem. V ospredju glavnine, ki jo je sestavljalo okoli 40 kolesarjev, pa je tempo diktirala ekipa Sky.

2,5 kilometra pred ciljem je napadel Fabio Aru (Astana Pro Team), ki je pridobival na prednosti. Dober kilometer in pol pred ciljem je Italijana začel loviti Froome, sledili so mu Martin, Bardet in Porte. Klub temu ga niso uspeli ujeti in Aru je solo prišel v cilj. V skupnem seštevku se je pomaknil na tretje mesto in oblekel tudi pikčasto majico. Do drugega mesta je prišel Martin in do tretjega Froome, ki je novi nosilec rumene majice. Ali mu jo bo uspelo obdržati do Pariza in že četrtič osvojiti to prestižno lovoriko, bomo videli v nadaljevanju.

Zamenjal se je tudi lastnik bele majice, sedaj si jo lasti Simon Yates (Orica-Scott).

Zeleno majico ima Arnaud Démare (FDJ), ki je po odhodu Sagana v precejšnji prednosti pred drugouvrščenim Marcelom Kittelom (Quick-Step Floors).

Med Slovenci se je najbolje uvrstil Jani Brajkovič (Bahrain Merida) in sicer na 30. mesto, Primož Roglič (Team LottoNL-Jumbo) je bil 47. Grega Bole in Borut Božič pa sta v cilj prišla na 161. in 162. mestu.

Objavljeno: 05.07.2017